Mzdové legislatívne parametre a nastavenia modulu Mzdy, od ktorých sa odvíjajú výpočty miezd a odvodov, sú zoskupené v číselníku Parametre - mzdy. Číselník mzdových parametrov (C) je umiestnený v module Mzdy (A) v časti Číselníky (B). Je rozčlenený na jednotlivé záložky logicky zoskupujúce nastavenia pre danú oblasť.
Záložka Program obsahuje základné nastavenia nevyhnutné pre správny chod mzdového modulu. Jej parametre zásadne ovplyvňujú výpočty pri spracovaní miezd. Parametre sa menia v súvislosti s legislatívnymi zmenami niekoľkokrát do roka, pričom zmeny sú zabezpečené nasadením novej verzie ERP Qasida.
Priemerný počet pracovných dní v mesiaci (predvolená hodnota 21,74) slúži na výpočty vyžadujúce priemerovanie na pracovné dni.
Základný úväzok (predvolená hodnota 40) slúži na výpočet koeficientu pri znížených a zmenených úväzkov, myslí sa základný úväzok v organizácii, odporúčame ponechať predvolenú hodnotu hodnotu.
Životné minimum obsahuje dve zákonom stanovené hodnoty.
Životné minimum platné k 1.1. aktuálneho roka platí celoročne a je potrebné na daňové účely, napríklad pre výpočet nezdaniteľnej časti základu dane a ročného zúčtovania dane.
Životné minimum je aktuálne platné minimum, ktoré sa každoročne mení k 1. júlu a má vplyv napríklad na výpočet exekučných zrážok či výšku podnikového štipendia.
V časti Minimálna mzda sú rozpísané hodinové a mesačné sadzby jednotlivých stupňov náročnosti práce. Na základe týchto údajov prebieha kontrola dosiahnutia predpísanej minimálnej mzdy a výpočet doplatku do minimálnej mzdy.
Spôsob výpočtu doplatku do min. mzdy (predvolená hodnota Počítať doplatok) je nevyhnutné mať nastavený pre prípad, že by dosiahnutá mzda nedosahovala hranicu minimálnej mzdy pre stupeň náročnosti práce priradený konkrétnemu pracovnému pomeru na karte Mzdové údaje PP v okne Pracovný pomer. Pokiaľ tento parameter nastavíte na Nepočítať doplatok, program nebude kontrolovať dosiahnutie predpísanej minimálnej mzdy a nevypočíta doplatok.
Krátenie MM úväzkom (predvolená hodnota Krátiť min. mzdu úväzkom) určuje, či sa suma minimálnej mzdy má pri nižšom úväzku krátiť.
V časti Odborové známky sa nachádzajú parametre Percento pre výpočet odborových známok, Maximálna známka (zadávaná v Eur) a Udržiavacia odborová známka (zadávaná v Eur).
Polia Deň splatnosti záloh, Deň splatnosti výplat a Deň splatnosti odvodov v časti Splatnosť sú využívané pri komunikácii so Sociálnou poisťovňou a zdravotnými poisťovňami. Ak nemáte v zmluvách stanovený konkrétne dátumy, vyplňte parameter Neurčený dátum odvodov, program bude pri tvorbe výkazov a príkazov na úhradu dosadzovať posledný kalendárny deň v mesiaci.
Pole Prefix pre symboly úhrady sa už nepoužíva, v systéme je ponechané z historických dôvodov, nie je potrebné ho vypĺňať.
Časť Predvoľby - Nastavenia obsahuje polia, ktoré môžete vyplniť hodnotami najpoužívanejšími vo vašej organizácii. Používajú sa ako predvolené pri vytváraní nového zamestnanca a každú z nich je možné zmeniť podľa potreby. Vyplnenie polí v tejto časti je nepovinné s výnimkou poľa Predvoľba účtu pre evidenčné údaje PP.
Ak je pole Predvoľba nasledujúceho osobného čísla vyplnené, program pri zadaní nového zamestnanca použije prvé voľné číslo po najvyššom zadanom čísle. Používať osobné čísla v členení podľa typu pracovného pomeru alebo podľa iných skupín nie je potrebné, program v každom okne ponúka viacúrovňové filtrovanie.
Spôsob odmeňovania je dôležitý pre výpočet mzdy, v predvoľbe zadajte najpoužívanejšiu možnosť.
Spôsob poukazovania mzdy určuje spôsob, akým sa bude zamestnancovi mzda vyplácať, v predvoľbe zadajte najpoužívanejšiu možnosť.
Predvoľba účtu pre evidenčné údaje PP - analytický účet je potrebné vybrať z účtového rozvrhu, je nevyhnutný na zaúčtovanie miezd. Účtový rozvrh sa definuje v module Účtovníctvo, ktoré je jedným z modulov Asseco Qasida ERP. Po prvotnom nastavení predkontácií v mzdových údajoch prebieha zaúčtovanie miezd automaticky na základe spustenia príkazu pre zaúčtovanie.
Nulovanie odp. pol. pri zmene ES (predvolená hodnota Len pri výstupe) - po zadaní dátumu výstupu v okne Pracovný pomer uzávierka mesiaca do ďalšieho obdobia zmení evidenčný stav na Vystúpený a vynuluje odpočítateľné položky daného zamestnanca. Zadaním hodnoty Všetky zmeny ES je možné povoliť nulovanie odpočítateľných položiek aj pri vyradení zamestnanca do mimoevidenčného stavu (na dlhodobé neplatené voľno, materskú, rodičovskú dovolenku).
Pole Bežný ban. úrok pre výpočet požitku z pôžičky od org. sa už nepoužíva, v systéme je ponechané z historických dôvodov, nie je potrebné ho vypĺňať.
Maximálny počet hodín nadčasov slúži ako základný počet hodín pre sledovanie čerpania nadčasových hodín v priebehu roka. Limit hodín je možné nastaviť aj individuálne pre konkrétneho zamestnanca na karte Evidenčné údaje, v takom prípade program pri výpočte vychádza z individuálneho nastavenia. Sledujú sa všetky mzdové údaje so zapnutým parametrom Nadčas. Informácia sa zobrazuje priamo pri zadávaní mzdového údaja pre nadčas. (Mzdové údaje generujúce príplatok nie je možné sledovať.) Na priebežnú kontrolu čerpania nadčasov slúži okno Prehľad nadčasových hodín.
Maximálny súčet hodín pre dohody v roku slúži ako limit pre sledovanie čerpania hodín dohôd v priebehu roka. Informácia sa zobrazuje priamo pri zadávaní mzdových údajov dohôd.
Kalendár je nevyhnutný pre výpočet časových údajov v mzde, ako sú fond pracovnej doby, odpracovaná doba, či neprítomnosti. Ako predvoľbu zadajte najpoužívanejší kalendár, v prípade potreby môžete kalendár pri zadávaní nového pracovného pomeru zmeniť.
VS pre mzdu na účet - variabilný symbol slúži ako rozlišovací znak a jeden z párovacích parametrov pri párovaní bankových výpisov. Ako predvoľbu zadajte variabilný symbol používaný vo vašej organizácii, najčastejšie býva jednotný pre všetkých zamestnancov.
SS pre mzdu na účet - špecifický symbol slúži ako rozlišovací znak a jeden z párovacích parametrov pri párovaní bankových výpisov. Ako predvoľbu zadajte špecifický symbol používaný vo vašej organizácii, najčastejšie býva jednotný pre všetkých zamestnancov. Ak nemáte špecifický symbol určený, nie je potrebné ho vypĺňať.
Štátna príslušnosť je vyžadovaný sociálnou poisťovňou v registračnom liste fyzickej osoby. Vyplňte štát, ktorý vo vo vašej organizácii prevažuje, v prípade potreby ho môžete pri zadávaní nového pracovného pomeru zmeniť.
Miesto výkonu práce pre RLFO je vyžadované sociálnou poisťovňou v mesačnom výkaze poistného. Vyplňte kód, ktorý vo vo vašej organizácii prevažuje, v prípade potreby ho môžete pri zadávaní nového pracovného pomeru zmeniť. Do poľa pod kódom sa z číselníka automaticky doplní názov.
Záložka Náhrady, dávky obsahuje parametre súvisiace s výpočtom dovolenky, materskej dovolenky, dovolenkového priemeru a platených náhrad podľa zákonníka práce.
Dovolenkový nárok (ak je evidovaný v dňoch) (predvolená hodnota 20 / 25) - Zákonník práce určuje základnú výmeru dovolenky 20 dní pre zamestnanca vo veku do 33 rokov, a súčasne za podmienky, že sa zamestnanec nestará trvale o dieťa a nie je pedagogickým alebo výskumným pracovníkom. Rovnako určuje základnú výmeru dovolenky 25 dní pre zamestnanca od roku, v ktorom dosiahne vek 33 rokov. Nárok sa zadáva pri evidencii dovolenky v dňoch. V zadaných nárokoch odporúčame ponechať prednastavené hodnoty. V prípade, že v okne Pracovný pomer upravíte (buď pri nástupe alebo v januári aktuálneho roka) nároky v prvom poli na karte Dovolenka, lekár, zápočet, prax, tento nárok sa použije v každom nasledujúcom januári ako predvolený bez ohľadu na nastavenie v okne Parametre - mzdy. Toto nastavenie je využívané napr. pri zamestnancoch pracujúcich na zmeny, aby nebolo potrebné každý rok nanovo zadávať nároky prepočítané na zmeny.
Dovolenkový nárok (ak je evidovaný v hodinách) - Nárok sa zadáva pri evidencii dovolenky v hodinách.
Ak má zamestnanec zvýšený nárok na dovolenku z dôvodu starostlivosti o dieťa (aj v prípade, že ešte nedosiahol vek 33 rokov), je potrebné mu v okne Zamestnanec na karte Rodinní príslušníci pridať nový záznam so vzťahom Vyživované dieťa a vyplniť polia v časti Starostlivosť o dieťa. Ak je obdobie starostlivosti o dieťa kratšie ako celý kalendárny rok, nárok na dovolenku sa vypočíta ako podiel počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa v príslušnom kalendárnom roku a počtu dní kalendárneho roka.
Zvýhodnená dovolenka nárok (v dňoch) - Zamestnávateľ môže priznať zamestnancom dovolenku aj vo vyššej výmere ako je určené v Zákonníku práce, a to buď v rámci kolektívneho vyjednávania alebo priamo v pracovných zmluvách zamestnancov. Napríklad učitelia majú v zmysle kolektívnej zmluvy nárok na 1 týždeň dovolenky naviac nad nárok určený Zákonníkom práce. Nárok sa zadáva pri evidencii dovolenky v dňoch.
Zvýhodnená dovolenka nárok (v hodinách) - Nárok sa zadáva pri evidencii zvýhodnenej dovolenky v hodinách.
Výpočet dovolenky pri výstupe (predvolená hodnota Prebrať nárok z pracovného pomeru) - Pri preplatení dovolenky pri výstupe sa údaje preberajú z karty Dovolenka, lekár, zápočet, prax v okne Pracovný pomer.
Dĺžka rozhodného obdobia pre dovolenkový priemer (predvolená hodnota 21) - Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
Evidencia nároku a zostatku dovolenky na hodiny - Zakliknutý parameter určuje, že v organizácii sa dovolenka eviduje v hodinách.
Spôsob výpočtu pravdep. dov. priemeru (predvolená hodnota Opakovaný prepočet) - Voľba Opakovaný prepočet určuje, že pravdepodobný dovolenkový priemer sa pri požiadavke na výpočet (zadaní mzdového údaja so sadzbou Dovolenkový priemer) prepočíta vždy nanovo až pokým nie je po uzávierke štvrťroka zapísaný platný dovolenkový priemer. Voľba Opakovaný prepočet určuje, že pravdepodobný dovolenkový priemer sa pri požiadavke na výpočet (pri zadaní mzdového údaja so sadzbou Dovolenkový priemer) prepočíta vždy nanovo až pokým nie je po uzávierke štvrťroka zapísaný platný dovolenkový priemer. Tento prepočet zohľadňuje zadané príplatky, odmeny alebo zvýšenie platu v priebehu štvrťroku, v ktorom ešte nie je možné vypočítať platný dovolenkový priemer. Voľba Prepočítať len raz určuje, že pravdepodobný dovolenkový priemer sa vypočíta a zapíše pri prvej požiadavke na výpočet (pri zadaní mzdového údaja so sadzbou Dovolenkový priemer) a nezmení sa, až pokým nie je po uzávierke štvrťroka zapísaný platný dovolenkový priemer.
Na základné nastavenie výpočtu náhrady za sviatok v okne Parametre - mzdy má ďalší vplyv individuálne nastavenie v okne Pracovný pomer na záložke Mzdové údaje PP.
Vykazovať dni a hod. sviatku/krátiť odprac. - Ak je tento parameter zakliknutý, hodiny sviatku sa započítajú do neodpracovaných hodín a odpracované hodiny sa znížia o hodiny sviatku. Ak nie je zakliknutý, sviatok sa u mesačne odmeňovaných automaticky pripočíta k odpracovaným hodinám a mzda sa nekráti. Tento parameter neovplyvňuje výpočet náhrady za sviatok.
Náhrada za odprac. hod. počas sviatkov - Ak je tento parameter zakliknutý, náhrada za sviatok sa prepláca dovolenkovým priemerom. Ak nie je zakliknutý, náhrada sa nevypočítava.
Krátenie odprac. hod. o odprac. počas sviatku - Ak je tento parameter zakliknutý, odpracované hodiny sa znížia o hodiny sviatku. Tento parameter neovplyvňuje výpočet náhrady za sviatok.
Vykazovať sviatok u mes. odmeňovaných - Povoľuje zobrazenie počtu dní sviatkov v položke Sviatky v hlavičke výplatnej pásky. Počet dní sviatkov sa preberá z pracovného kalendára priradeného k danému pracovnému pomeru.
Percentá denných sadzieb (predvolená hodnota 25,00 / 50,00) - Podľa zákona je v období od prvého do tretieho dňa trvania dočasnej pracovnej neschopnosti percentuálna výška náhrady 25% a v období od štvrtého do desiateho dňa trvania dočasnej pracovnej neschopnosti 55% denného vymeriavacieho základu. Ak máte v kolektívnej zmluve dohodnutú dennú výšku náhrady príjmu vo vyššej percentuálnej sadzbe, zadajte dohodnuté hodnoty, najviac však vo výške 80 % denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ zamestnanca je podiel súčtu vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.
Maximálny vymeriavací základ na určenie výšky náhrady príjmu pri dočasnej PN je mesačná suma určená ako 2-násobok všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie náhrady príjmu. Pri zmene legislatívy je táto hodnota aktualizovaná nasadením verzie programu so zapracovanými legislatívnymi zmenami. Denný vymeriavací základ, potrebný pre výpočet náhrady za jednotlivé dni, sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nadol.
Počet dní v nižšej sadzbe (predvolená hodnota 3) je určený od prvého do tretieho dňa trvania dočasnej pracovnej neschopnosti.
Počet dní vo vyššej sadzbe (predvolená hodnota 7) je určený od štvrtého do desiateho dňa trvania dočasnej pracovnej neschopnosti.
Dĺžka materskej dovolenky je zákonom stanovená na 34 týždňov, pre osamelé ženy je to 37 týždňov a ženy, ktoré zároveň porodili dve a viac detí, majú nárok na 43 týždňov. Ak materskú dovolenku čerpá muž a stará sa o narodené dieťa, prináleží mu materská dovolenka v rozsahu 28 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí mužovi odo dňa narodenia dieťaťa otcovská dovolenka v trvaní 28 týždňov, osamelému mužovi v trvaní 31 týždňov a v súvislosti so starostlivosťou o narodené dve alebo viac detí v trvaní 37 týždňov.
Základný typ (predvolená hodnota žena 34, muž 28) - zákonom stanovená hodnota, pri zmene legislatívy aktualizovaná nasadením verzie programu so zapracovanými legislatívnymi zmenami.
Osamelý/á (predvolená hodnota žena 37, muž 31) - zákonom stanovená hodnota, pri zmene legislatívy aktualizovaná nasadením verzie programu so zapracovanými legislatívnymi zmenami.
Dve a viac detí (predvolená hodnota žena 43, muž 37) - zákonom stanovená hodnota, pri zmene legislatívy aktualizovaná nasadením verzie programu so zapracovanými legislatívnymi zmenami.
Ročný nárok na čerpanie návštevy u lekára (predvolená hodnota 7) - pracovné voľno s náhradou mzdy na vyšetrenie v rozsahu sedem dní v kalendárnom roku.
Ročný nárok na sprevádzanie rod. príslušníka (predvolená hodnota 7) - pracovné voľno s náhradou mzdy na sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie v rozsahu najviac sedem dní v kalendárnom roku.
Krátenie nároku podľa Zákonníka práce (predvolená hodnota Nie). - Zamestnávateľ môže krátiť nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy iba v prípade, že pracovný pomer vznikol v priebehu kalendárneho roka. Ak je tento parameter zakliknutý, nárok na pracovné voľno vzniká za každú začatú tretinu kalendárneho roka, v ktorom začal pracovný pomer. Príklad: Pracovný pomer vznikol v auguste, nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy bude v rozsahu 5 dní (plný nárok 7 : 3 tretiny roka x 2 tretiny roka trvania pracovného pomeru = 4,66 = 5 dní po zaokrúhlení na celé dni nahor). Pokiaľ pracovný pomer v priebehu roka končí, pracovné voľno s náhradou mzdy sa nekráti.